Lea’mın minik gözü

İkinci yazım bu olmayacaktı ama, Lea’nın gözünde bir problem var. Ve bu duruma canım çok sıkkın. Lea, benim sağ menüdeki resimde görebileceğiniz minik meleğim. Kendini sevdirmeye bayılan, yumuşacık, güzel bir prenses kendisi… Ve onun minik gözlerinden biri büyük tehlikede.

Yaklaşık 10-15 gün evvel Lea’nın bir gözü kanlandı. Biraz fazla yerlerde sürünüp, yüzümüzü sürekli yerlere değdirdiğimizden “mikrop kapmıştır geçer…” diyerek doktora götürmedim. Dört-beş gün sonra bu göz geçeceğine daha kötü görünmeye başladı. Tabi hemen veteriner amcamıza koşturduk birlikte. “Mühim bir şey değil, şu göz damlasını 5 gün kullanın geçecek. Sonra tekrar kontrole gelin…” dedi. Verdiği göz damlasını verdik sevindik mühim bir şey olmayışına ve evimize döndük. Bizimle kalan bir arkadaşım daha vardı ve onunla birlikte göz damlalarını her gün damlatmaya çalıştık. Şapşal Lea bizi çok zorladı. Yerinde durmuyor, biz sıkı tutunca ısırmaya kalkıp bizi korkutuyor, bağırıyor-çağırıyor,tırmalamaya kalkıyor… Sonuç olarak beş gün öyle böyle geçti. Ancak beş günün sonunda o kan her yanına dağıldı gözünün ve kahverengimsi bir hal aldı. Bu kez bir önceki korkumuz ikiye katlanarak gittik doktor amcasına. Bir önceki gidişlerimizde bize iyi davranmıştı, Lea’nın ismini duyunca, “Aaa Star Wars’ta ki Prenses Leia’mı yoksa???” diyerek gözlerini açarak sormuştu merakla… “Star Wars’ta ki Leia evet ama ‘i’ harfini attık, yazılışından.” demiştim ben de… İyi hoş demiştik sevmiştik doktor amcasını ama, gözünü almayı önerdi, bu kez gittiğimizde…

Böyle bir hastası varmış söylediğine göre ve gözünü alınca iyileşmiş… Ama hastasının gözü tamamıyla kapalıymış, çapaklıymış vs. Lea’nın ise tek problemi gözünün kanlı oluşu… Gözünün çevresi çapaklı değil, görünürde başka hiç bir sıkıntısı yok, o biriken kan dışında. Ve evet tek problemi gözü olduğu için, ben de biliyorum alınca iyi olur o gözü… Ama niye şu an gören gözü tedavi edip iyileştirmek yerine, direkt almayı teklif ediyorsunuz? Biz doktora gözümüz kanlandığı için gittiğimizde, “Hadi alalım o gözü iyileşeceksiniz, sizi iyi edeceğiz, siz hiç merak etmeyin!” dese, o gözü verdikten sonra sağlıklı olacağınızı biliyorsunuz diye, tek gözünüzü aldırır mıydınız? Bu gerçekten çok tuhaf.

Minik canımın gözünü kaybetmesini istemiyorum. Ama şu an ne yapabilirim hiç bilmiyorum. Arkadaşımın önerdiği bir veteriner vardı. Sanırım yarın öbür gün ona gideceğiz. Bir arabamız olmadığı için yürüme mesafesinde olana gidiyorduk, diğeri zorlayacak bayağı… Her açıdan zorlanacağız, ya hayırlısı. İnşallah iyileşir.