Kör olasıca ayrılık

Merhabalar. Kör olasıca ayrılık diye bir başlık ayıp, çok ayıp ve kaba biliyorum. Affınıza sığınıyorum bu yüzden. Ama yarı kör oluş ve yarı gözümün açılışını anlatacağım. Değişik bir cümle oldu bu da ama neyse…

Küçük bir operasyon geçireceğimden bir önceki yazımda az çok bahsetmiştim. No touch lazer ameliyatı oldum. Etiketlerde de çokça reklamını yapıcam. Maksat Google’dan ziyaretçi çekmek tabi, para almadım hastaneden, almış olsaydım bolca isim de verirdim. Teklif etse miydim acaba, bak bilemedim şimdi 😛 Neyse, sağlık olsun ben göreyim, gözüm gönlüm açılsın, şu anki gibi pek bulanığımsı görmeyeyim kafi.

Hemen hemen kendimi bildim bileli, 15 yıldır gözlük kullanıyordum. 18 yaşımdan itibaren, şu anki kazık kadar oluşuma kadar da lens kullandım. Yani son 10 yılım yarı lensli – yarı gözlüklü geçti. Gözlükten kendimi bildim bileli nefret ettim ama lens kullanıyorum diye de tamamıyla bırakamıyorsun maalesef ki gözlükleri. Babam, 20’li yaşlarımdan itibaren ameliyat olmamı istemeye başlamıştı. E tabi ödleklik, bi de araştırıyorum kimisi gece körü kalmış, kimi ameliyat sonrası şaşı olmuş, kiminin gözü körelmiş, bombe olmuş, gözbebeği akmış vs vs. o yumurta gözleri gördüm göreli ameliyatı kafamdan silmiştim. Bi de görüyorsun yani, ama gözlükle, ama lensle görüyorsun bir şekilde. Tamamıyla dünyanı karartabilecek bir operasyona neden giresin ki? Diyordum…

Ta ki… Gözümü karartıp “De haydi, yetti gari ameliyata götür beni baba!” diyene kadar Ege ağzımla… Nerden esti bilmiyorum. Artık lens de gözlük de istemiyordum. Sürekli gözlüksüz televizyonu görebileyim diye, gözlerimi büze büze kaz ayakları basmıştı çehremi. Gözlükten bıkmıştım gerçekten ve gözlerimi büzmek de istemiyordum! Ama o kadar acil olmalıydı ki, yoksa vazgeçerdim. Döneğim ben.

Hemen üç, dört gün sonraya randevu aldık veee Haziran 1’de İstanbul’da ameliyat oldum. Çok acil oldu evet. Gözümün uygunluğu test edildi. Uygun çıktı, zaten korneamın ince olduğunu, bundan beş yıl önce bir kez daha kafama esip, babamın gazıyla hadi ameliyata deyip, “Kornean ince, az büyü öyle gel!” denilerek reddedildiğimden biliyordum. Ameliyatımı yapan şimdi ki tatlış doktor da, “Kornea kalınlaşmaz ki büyümeyle!” dedi. Yalancının?…

Hastanede ameliyata karar verip parayı verdikten sonra siz, dolu dolu 7-8 sayfayı önünüze bir anda dayıyorlar.

“Kör kalabilirsiniz, kör kalırsanız hastanemiz sorumlu değildir.”

Altına hadi imzanı at diyorlar… Tabi ben kadar açık sözlü değiller. Bu kadar açık sözlü olsalar o kadar kağıt israfı olmaz, biliyorsunuz. Siz bir güzel imzanızı atmak zorundasınız, malum parayı vermeden evvel bunlar size okutulmuyor. “Hade bakalım, bindik bir alameteee, gideoz kıyamete!” deyip basıyorsunuz tabi imzayı. Tadaaa!

Toplamda 3 ay sürecek bir iyileşme sürecini kapsayan, bu küçük ameliyata “3 buçuk” atarak giriyorsunuz. Bir de sizden önce çıkan şahıs, yüzü çabuk kızaran cinsten biriyse, “Naptılar bu adama içeride yaa!” hissi oluşuyor. Adam çıktığında domates gibiydi yüzü.

Ameliyat yatağına yattığınızda gayet kibar doktorunuz, gözünüze bir ton su döküyor, gözünüzü yıkıyor. Veee 30 saniye boyunca bir kırmızı ışığa bakmanız söyleniyor. Yanık kokusu geliyor burnunuza “Aha yanıyor kornea, gitti kornea gitti!” gibi tilkiler dolaşıyor zihninizde. Ancak o makinenin kokusuymuş… Ya da yakıyorlar da dillendirmiyorlar, bilemiyorum ben onların yalancısıyım.

O gece ve sonraki gece, batmalar, yanmalar,sulanmalar, burun akması bolca olacak… Batmalarla peki nasıl başa çıkıyoruz? Horon teperek! 😀 Annemle horon teptik, horon tepmeyi bilmediğimiz halde. Çünkü uyunmuyor ağrıdan acıdan… Gözüne birileri taş atıyor, sonra o taşlar ve kumlar rahatsız ediyormuş hissi veriyor, ama asla ovuşturamıyorsunuz gözlerinizi düşünün! Aynı hisler… Bu yüzden sürekli evde volta attım, horon teptim ve bizimkilere vura vura sert masajlar yaptım 😀 Hayır gaddarca değildi, gayet işlerine geldi benden faydalandılar!

Sonuç olarak o iki gün sonrası iyisiniz. Gözünüze ameliyat sonrası yerleştirilen robocop gözlüklerinizi 5. gün çıkarıyorlar. Ve kontrole gidiyorsunuz. Bir dahaki kontrolünüz 1 ayın sonunda oluyor. Ve 3. ay son kontrolünüz oluyor, henüz benim bunun için yaklaşık 1 buçuk ayım var.

Şimdilik her şey yolundaymış… Her hangi bir sıkıntı yok, gözlerim hemen hemen sıfırlanmış. Bence de hemen hemen sıfır 🙂 Ama hipermetrop ve astigmat varmış gibi geliyor yalan yok. Şu an bu yazıları yazarken eskiye yani gözlüksüz halime oranla çok çok iyi kesinlikle, ama gözlük taktığımda bundan daha net görüyordum 😀 Şu an hafif bir odaklanma sorunum, minik bir astigmat var. Adam “yok.” dedi, ben “var.” dedim, sonra “düzelir.”dedi. Bakalım, hayırlısı… Sonuç olarak, şu an itibari ile pişman değilim. Kötünün iyisiyim gayet… Ama umuyorum ki, önümdeki bir buçuk aylık geri kalan iyileşme sürecimde, bu bulanığımsı görüntü de düzelir.

Son olaraaakk daha fazla yazasım var, çok birikti ve bu yazıya başlık hiç uymadı. Ama körüm zaten az çok malum astigmattı falan ve buradan ayrı kalmışım falan… Uydu ya bence, uydu uydu!

Gören gözlerle, sevgiyle kalın 😀