Kamuya oyun

Üniversitedeyken tatillerde ailemin yanına gideceğim zaman, ilk yılımdan sonra, uçakla seyahat etmeye başlamıştım. İlk yıl, uçakların çok pahalı bir ulaşım aracı olduğunu düşündüğümüz için, sanıyorum ki fiyatlarına bile göz gezdirmemiştik. Ama 14 saat otobüs yoculuğu gerçekten çekilebilir gibi değildi… Sonuç olarak 4-5 yıl boyunca, yılda ikişer-üçer kez uçakla seyahat etmeye başlamıştım. Veee check-in işlemimi yaptırmak, bagaj vermek için her terminale girdiğimde, acaba bu kez nasıl suratsız bir yaratık işlemimi tamamlayacak diye düşünmeye başlıyordum.

Çok kabayız. Gülmüyoruz. Salakça davranışlar sergiliyoruz. Tanıdığım 10 yolcu hizmetleri memurundan, belki 6 tanesinin burnu Kaf dağında. Karşıma gelen %50 yolcu profili de keza aynı şekilde kaba, sabırsız, teşekkür etmeyi bilmeyen gerizekalı insanlar.

Demem o ki… Ben şu an içlerinden biri olarak, hala bu suratsız insanların var olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Neyime güvendiğimi bilmiyorum. Bunu açık sözlülük veya iki gün sonra kovulacağını bile bile yaptığım bir gerizekalılık olarak algılayabilirsiniz. Lakin, şu gündemdeki bomba video var ya, hani hakaretler içeren ve yolcunun uçuşunun iptal edildiği, havayolunun ve yer hizmeti şirketinin açıklamalar, kınamalar vs yayımladığı… Bu gündemdeki video gibi olaylar çok sık yaşanıyor. Kimi kavgaların sebebi memur olabiliyor, kimi ise yolcu… Ancak hiç biri bunun gibi gündeme gelmiyor.

Sonuç olarak binde bir tanesi işte gündem oldu, oradaki pasif yolcu veya çalışanlardan biri, “bundan iyi prim olur haa…” diyerek bu videoyu yayınladı ve video yayıldıkça yayıldı. Kadın çok kabaydı evet, ve uçmayı belki hak etmiyordu, diğer yolculara da ders oldu “Bakın her şey para değil, uçamayabilirsiniz hııı!” gibi…

Ama demem o ki, ben her iki tarafta da bulundum. Yolcularım da oldu, yolcu da oldum. Belki oradaki çalışan çok tatlış, güler yüzlü, iyi bir çalışandı, “ama” kötümüz de var. Funda hanım kötü bir yolcu profiliydi, ama yalnız değil, onun gibi de yine bir sürü kötü yolcular var…

Bu birazcık abartıldı gibi geldi… Bu birazcık oyun oldu gibi… Kamuya oyun.

3 yorum

comments user
Mert

Bence bu müşteri memnuniyeti zırvasına bu kadar önem verilip dikkat çekilmese bunlar yaşanmaz. Önemli olan iş bitirmek, çalışan insan şebek değil ki sırf müşteri diye karşısındaki insanın egosunu tatmin etsin.

comments user
katmer

sırf kadının siyasi profilinden dolayı böyle düşünüyorsun demi?

    comments user
    Peren

    Kadının siyasi profilini bilmiyorum, ayrıca bu beni hiç ilgilendirmiyor da, sadece gördüğümü yorumluyorum ve gördüğüm kadarıyla videodaki çalışana karşı davranışları yersiz ve hakaretleri hiç hoş değildi. Ayrıca yazımı okumadan sırf yorum yapmak, bu konu hakkında yazdığımdan dolayı muhalefet olmak için yazmışsınız. Yazımı okumuş olsaydınız olaya çift taraflı bakmış olduğumu ve çalışanları da savunmadığımı görebilirdiniz.

Bir yanıt verin