Çocuklar için Güvenli İnternet Kullanımı Nasıl Olmalı?

Günlük yaşamın her alanına temas eden dijitalleşme furyası ne sizi ne de çocuğunuzu es geçmeyecek. Nereye bakarsanız bakın, mutlaka internete bağlı bir cihaz göreceksiniz. Ee, haliyle çocuğunuz da sizin gördüklerinizi görecek. Durum böyleyken, çocuğunuzu internetin zararlı sonuçlarından korumak da sizin elinizde. “Çocuklar için güvenli internet kullanımı nasıl olmalı?” sorusunun cevabını biliyor musunuz? Bu soru üzerine ellerinizi iki yana açtıysanız ve  gözlerinizin endişeyle büyüdüğünü gördüyseniz sakinleşin ve yazıyı okumaya devam edin. Yazı içerisinde size güvenli internet kullanımı ile nasıl güvenli çocuk yetiştirilebileceğinin ipuçlarını paylaşacağız.

Güvenli İnternet Nedir?

Basit bir ifadeyle tanımlayacak olursak;

Güvenli internet, çocuklarımızı, internetin zararlı etkilerinden korumak adına alınacak önlemlerle birlikte güvenli bir ortam oluşturmak olarak tanımlanabilir. Her anne-babanın göz bebeği olan çocukların internet kullanımı sırasında karşılaşabilecekleri muhtemel sorunların, ciddi sonuçlar yol açmasını önlemek için en başından itibaren güvenli internet kullanımı hususuna önem gösterilmelidir.

Hem dünyada hem de Türkiye’de hepimizin bildiği üzere kısa zaman önce çocuklara zarar veren çeşitli oyunlarla karşılaştık ne yazık ki. Çocuklara zararlı oyunlar arasında olan Mavi Balina ve Momo gibi oyunlar sebebiyle anne-babalar teyakkuz halinde. Kısa bir süre sonra bunlar gibi çocuklara zararlı oyunlar hayatımıza girebilir. Bu noktada en büyük görev de anne-babalara düşüyor. Öncelikle çocukların internette hangi tip problemler ile karşılaşabileceğini bilmelisiniz. Bu alana hakim olursanız ve çocuğunuzu da denetlerseniz sorun yaşama ihtimalinizi düşürmüş olursunuz.

Çocukların internette karşılaşabileceği sorunlar

Hepimizin bildiği üzere hem çocuklar hem de yetişkinler internet üzerinde birçok şeyi yapabiliyor. Bilgi edinmek, araştırma yapmak, oyun oynamak, film-dizi izlemek, müzik dinlemek, haberleri takip etmek, alışveriş yapmak gibi sayısız seçenek, internet sayesinde oldukça kolay bir hale geldi. Bu hızlı gelişme ise özellikle çocuklar için bazı sorunları beraberinde getirdi. Peki, çocuklar internette ruhsal sağlıklarına etki edecek ne gibi sorunlarla karşılaşabilir?

 • Yetişkinlere yönelik olarak sunulan siteler
 • Siyasi ya da şiddet içerikli siteler ve videolar
 • Şiddet içerikli oyunlar
 • Müstehcen paylaşımlar
 • Bilgi sızdırma odaklı programlar ya da siteler
 • Yanlışlıkla ya da bilinçsiz biçimde oyun veya sitelerde harcama yapmak

Çocuğuma interneti yasaklamalı mıyım?

Bilgiye kolay ulaşabilme anlamında büyük bir nimet olan interneti yasaklamak, alınabilecek en kötü önlemlerden biridir. Bu bir nevi pireye kızıp yorgan yakmaya benzer. Bunun yerine alınabilecek önlemleri iyi bilmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çocuğunuza, kendini gerçekleştirebileceği bir alan verirken, özellikle internet dünyasında sınırlarını birlikte belirlemelisiniz. Yasaklamanız durumunda biliyorsunuz ki çocuğunuz “yasak olan çekicidir” düşüncesi ile internetin tehlikeli sularına doğru yelken açabilir. Çözüm ise çok basit: Sınırlamak ve sizin kontrolünüzde kullanmasına olanak sağlamak.

Çocuklar için güvenli internet kullanımı nasıl olmalı?

Çocuğumu internetin zararlı etkilerinden koruyacağım.” diyorsanız öncelikle bunlara siz hakim olmalısınız. Bilmediğiniz bir şeyden çocuğunuzu nasıl koruyabilirsiniz?

Çocuklar, interneti genelde oyun oynamak ya da video izlemek için kullanıyor. Bu noktada “Çocuğumu internetin zararlarından nasıl korurum?” sorusu zihninizi meşgul ediyor değil mi? Neticede çocuk, bazen saatlerce internette oyun oynuyor ya da video izliyor. Peki, meşgul olduğunuz bir zaman diliminde neler yaptığını nereden bileceksiniz? Çocuğumuza çoğunlukla herhangi bir denetim mekanizması olmayan videolar ya da oyunlar sunuyoruz. Bu durumda ise içerik denetimini yapamadığımızdan çocuklara zararlı olabilecek içerikler çoğu zaman çocukların karşısına çıkıyor.

Çocuk denetimi olmayan oyun ya da videolarda, çocuğun karşısına çıkan reklamlara tıklanması durumunda şiddet içerikli oyunlar ya da videolarla karşılaşma olasılığı yüksek. Bunun çözümü için gereken şey ise oldukça basit. Ya video sitelerinde çocuk denetimini aktive edeceksiniz ya da denetim mekanizması olmayan oyunları oynamasına izin vermeyeceksiniz.

Peki, çocuklar için güvenli video izleme adına neler yapılabilir?

Çocukların çoğunlukla Youtube üzerinden video izlediklerini biliyoruz. Tabii ki Youtube’da çocuklar için uygun olmayan videolar olduğunu ve bunların çocuğun karşısına çıkabileceğini de biliyoruz. Bu durumda adeta bir ebeveyn denetimi sunan, “Youtube kısıtlı mod” seçeneğini devreye sokuyoruz.

Bunun için sırasıyla;

 • Youtube hesabınıza girin.
 • Sağ üst köşede profil resminiz ve altında ayarlar kısmına tıklayın.
 • Açılan sayfanın en altında “Kısıtlı mod” seçeneği çıkar.
 • Kısıtlı mod seçeneğini tıklayarak aktive edebilirsiniz.
 • Bu işlemi akıllı telefonlar ve tabletlerde de aynı şekilde yapabilirsiniz.

Yine de bu filtrelemenin tam olarak sonuç verdiği ve çocukları her türlü tehlikeden koruduğu söylenemez. Sizin de ebeveyn olarak çocuğunuzu denetim altında tutmanız korunaklı bir internet deneyimi sunacaktır.

Çocuklar için güvenli oyunlar

Eğer çocuğunuz oyun oynamayı çok seviyorsa, yasaklamak yerine güvenli ve geliştirici oyunlara yönelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan şiddet, korku ve müstehcenlik içerikli oyunlar sebebiyle ebeveynler diken üstünde. İstenmeyen sonuçlar yaşanmaması için de çocuklar oyun oynarken onları denetim altında tutmak sağlıklı bir gelişim süreci için şarttır.

Çocuklar için güvenli oyunlar arasında en nitelikli olanlardan biri olan MentalUP, onlarca oyunu bünyesinde barındırıyor. Uzman akademisyenler ve oyun geliştiricilerinin işbirliğiyle çocuklara sunulan MentalUP; bilgisayar, tablet ya da telefonlarla oynanabiliyor. Çocukların eğlenirken aynı zamanda öğrenmesini sağlayan ve zeka gelişimini destekleyen MentalUP’ı hemen ücretsiz dene! Ayrıca, blog sayfasında da bu yazı gibi birçok yazıya göz atmak imkanınız var.

Çocuklar için güvenli oyunların özellikleri

Çocukların güvenli, gelişim destekleyici ve eğlenceli oyunlar oynamaları bütün ebeveynlerin ortak kaygısı. Peki, güvenli oyunların ortak özellikleri nelerdir?

 • Herhangi bir canlıya zarar verilmez.
 • Korkutucu ve ruhsal gelişimi kötü etkileyen yaratıklar ya da canavarlar yoktur.
 • Korku öğesi barındırmaz.
 • Şiddet öğesi barındırmaz.
 • Küfür, argo, uyuşturucu, kötü davranış gibi öğeler içermez.
 • Yabancılarla iletişim kurma gibi bir özellikleri yoktur.
 • Çocukların ruhsal gelişimini kötü yönde etkileme potansiyeli olan reklamlar bulunmaz.
 • Çocuktan fotoğraf ya da video paylaşmasını talep etmez.
 • Çocuklardan herhangi bir özel bilgi talep etmez.

2 yorum

comments user
Görkem CAN

Bir çocuk (cücü) için internet kullanımı olmamalı.. Neyine internet. Daha düne kadar altında bezle döke saça geziyordun… Kesinlikle ve kati olarak genci ergeni internet kullanımına karşıyım. Durum güncelle, PUBG oyna, STALK’la, elalemi taciz et – ne kadar gereksiz iş varsa yap.. Okuman gereken dünya kadar kitap var daha birine bile başlamadın.. Allaaaan Ergeni, Pehey..

  comments user
  Peren

  Siz de haklısınız 🙂

Bir yanıt verin